abadcoach.ir

سطح شادمانی

هیجان شادی، زودگذر و منوط به شرایط و محیط بیرونی است ولی احساس شادی، طولانی مدت‌تر و مرتبط با محیط درونی انسان است.

ما در زندگی سه سطح، لذت بردن داریم :

  1. لذت منفعل : که همان لذت مصرف کردن، خریدن، داشتن و به دست آوردن نتیجه است و به طور کلی این سطح لذت، لذت نتیجه گرایی است. این سطح لذت، به پول وابسته است و پس از رسیدن به آن، افسردگی و افت خلق داریم چون سیستم روانی ما، فرآیندی است و چنانچه در همان ابتدا نتیجه را ببیند، احساس خلا می‌کند‌.
  2.  لذت فعال : که همان ساختن، ایجاد کردن، آفریدن و به طور کلی فرآیند محور است. این سطح لذت، از پول آزاد است و به زمان، حوصله و انرژی وابسته است.
  3. لذت فعال در مسیر اجتماع : یعنی تولید کن و به اشتراک بگذار !!! علت اینکه برخی فوتبالیست‌های مشهور و حتی برخی هنرمندان در کشور و در دنیا به امور عام‌المنفعه و خیریه‌ها روی می‌آورند به دلیل لذت بردن در بالاترین سطح شادمانی است که این موضوع در حال توسعه نیز هست.

به بیان دیگر ما به نوعی دچار بحران معنا و فقر فرآیندها مبتلا شده‌ایم . مثلا در روزهای نه چندان دور، برای عید نوروز، شیرینی خانگی می‌پختند و در ایام سال، رب و آبلیمو و … را خودشان تهیه می‌کردند و در این جمع های خودمانی، شادمانی حاصل از فرآیندها را احساس می‌کردند و چه بسیار افسردگی‌ها و … در این فرآیندها خودبخود درمان می‌شد.

یکی از راه‌هایی که باعث شادمانی و لذت ماندگار می‌شود زمانی است که شما کار سختی را انجام دهید یا سخت‌ترین کار ممکن را انجام دهید به گونه‌ای که در آن کار غرق شوید

مطلب پیشنهادی(Suggested content:) :  غرقگی یا غوطه‌وری ذهنی

محمد آباد، کارشناس ارشد روانشناسی (تجربه غرقگی)