abadcoach.ir

ضرورت استفاده از کُوچینگ

در شرایطی که اضطراب و نگرانی زیاد و پذیرش کم باشد، یادگیری ضعیف می‌شود مردم برای انجام اکثر کارها دانش لازم را دارند اما شرایط دشواری برای اجرای آنچه که می‌دانند، پیش رو دارند. ضرورتی ندارد که ما حتماً بیشتر از یک شخص یا رئیس یاد بگیریم، اما ضروری است آنچه که از قبل درون ما نهفته است را اجرا کنیم.

به عبارتی دیگر افزایش فشار بیش از آنکه به نتیجه‌گیری کمک کند، باعث آزار و فلج‌شدن و از کار افتادگی می‌شود؛ مخصوصاً وقتی بخواهیم بر ضد فرهنگ متعارف موجود کار کنیم.

اگر واقعاً می‌خواهیم بهترین عملکرد را داشته باشیم، باید آن را با الگوهای رایجی بازنگری کنیم که سعی می‌کنند عملکرد را از طریق آموزش و دستور و سایر مداخلات مدیریت سنتی بهبود دهند. ما در مورد چیزهایی که باید تغییر کنند خیلی صحبت می‌کنیم، اما سؤال این است که آیا به‌خوبی درک کرده‌ایم که چگونه باید تغییر صحیح را انجام دهیم؟

“کُوچینگ چیست” دوره‌ای برای توانمند کردن افراد است تا آن‌ها احساس آرامش و مفید بودن داشته باشند و با رسیدن به موقعیت‌های مد نظر خود احساس رضایت کنند. این روش ضمن توجه به مشکلات و چالش‌های پیش روی مدیر و کارمند، بر اهداف او نیز تمرکز می‌کند و سعی دارد تا با ایجاد حمایت‌های لازم به او کمک کند تا به نتایج بهتر و سریع‌تری برسد.

در حال حاضر، کُوچینگ از کارآمدترین روش‌های توسعه‌ افراد و یک رویکرد قدرتمند در مدیریت عملکرد محسوب می‌شود. برخلاف آموزش که به‌صورت معمول شامل یک گروه از افراد و دارای محدودیت زمانی است، کُوچینگ یک روش متمرکز و فرد به فرد است که در هر ساعت و هر روز قابل اجرا است برخلاف بعضی از شکل‌های آموزش، کُوچینگ یک روش فوری نیست که فوری هم از یاد برود، بلکه یک تأثیر ماندگار و بلندمدت روی فرد و همچنین سازمان می‌باشد.

مطلب پیشنهادی(Suggested content:) :  انتخاب

بنابراین با توجه به پیچیدگی‌های دنیای امروز، توانمندی نیروی انسانی در تجزیه و تحلیل و حل مسائل و دشواری‌های پیش ‌رو و آمادگی برای مواجهه با تغییرات جاری و شرایط مختلف کار و زندگی، بسیار اهمیت دارد؛ از این رو کُوچینگ به ابزاری مفید و اجتناب‌ناپذیر برای مواجهه و هماهنگی با بسیاری از این تغییرات تبدیل شده است.

برای مثال، کُوچینگ ابزار بزرگی برای بازار کار چالش‌برانگیز امروز است. امروزه تغییرات شغلی و نیز تعداد افرادی که برای ایجاد و راه‌اندازی شرکت‌های کوچک یا خوداشتغالی تلاش می‌کنند، بیشتر شده است. برخی از عوامل دنیای واقعی و پرتلاطم امروز به شرح زیر هستند:

۱- تغییرات سریع تکنولوژی
۲- تغییر نیازها و سلایق مشتریان
۳- کمبود تعداد کارمندان بااستعداد در صنایع خاص
۴- تفاوت زیاد بین اهداف و نیازهای مدیران گذشته با نیاز مدیران فعلی برای رسیدن به نتایج مطلوب
۵- ترس از نبود امنیت شغلی و فشار زیاد در محیط کار

روند جالبی که ممکن است از آن مطلع باشید یا نه این است که بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های موفق یا به‌تازگی از برنامه‌های کُوچینگ برای بالا بردن امتیاز و رشد سازمانی خود استفاده می‌کنند یا قبلاً استفاده از آن را آغاز کرده‌اند.

این سازمان‌ها می‌دانند که پشتیبانی و رشد مهم‌ترین منابع آنها که همان نیروی انسانی است، مزیت‌های بسیاری دارد. در حال حاضر، کارکنانی که عملکرد عالی دارند و نیز رهبران در حال ظهور و مدیران رده متوسط تشویق و ترغیب می‌شوند تا کُوچینگ انفرادی را امتحان کنند. این کار به‌ نوبه خود باعث موفقیت سازمانی می‌شود و احساسات واقعی، احترام، انگیزه و ارزش را می‌سازد.

مطلب پیشنهادی(Suggested content:) :  زیباترین سرنوشت

یکی از خوانندگان مجله فرچون (Fortune) در آمریکا می‌گفت: “با اصرار کارفرمای خود در حالی که فریاد می‌زدم و پای خود را به زمین می‌کوبیدم وارد تجربه کُوچینگ شدم؛ اما پس از آن چشمانم به طرز عجیبی باز شد. وارد جزئیات سخت و ترسناک عادت‌های بد مدیریتی (که بدون فکر در طول دوره ۱۴ ساله کاریم پیدا کرده بودم) نمی‌شوم، اما اعتراف می‌کنم که طی حضور در ۱۲ هفته دوره فشرده کوچینگ اخیراً ۳ بار ارتقای مقام اداری پیدا کرده‌ام.