ابراز احساسات

آیا می دانستید ابراز احساسات با عیب جویی فرق دارد؟

در ابراز احساسات که اغلب با شکایت کردن اشتباه گرفته می شود، شما احساسات خود را به همراه نیازتان درباره یک رویداد مشخص، بیان می کنید مثلا: من از اینکه دیشب با پدرم سرد برخورد کردی دلخورم. دوست داشتم برای شام تعارف می کردی که کنار هم می بودیم.

در عیب جویی، ما احساس یا باور منفی که نسبت به شخصیت یا ویژگی های همسرمان داریم را بیان می کنیم مثلا: چقدر نچسبی، مغروری یا روابط اجتماعی بلد نیستی.

در عیب جویی، شما باورهای ذهنی منفی را نسبت به همسرتان را ابراز می کنید نه حقیقت آن رخداد را. گاهی اوقات، ما از آن حاشیه های یک رخداد هیچ اطلاعی نداریم و صرفا بر اساس ذهنیت پیش ساخته قبلی خود قضاوت می کنیم.

آنچه زندگی مشترک را سرد می کند عیب جویی است نه ابراز احساسات.

یکی از بهترین راه کارهای دوری کردن از قهر بین زوج، ابراز احساسات چه منفی و چه مثبت است. مثلا از یادآوری یک خاطره حالتان خوش می شود یا بلعکس…، چنانچه آن را با همسرتان درمیان بگذارید و راجع به آن حس و جزئیات آن صحبت کنید چه بسا همین بیان احساسات، هیجان مازاد شما را تخلیه و شما را در حال تعادل روحی تثبیت کند مشروط بر اینکه همسر شما تکنیک همدلی کردن را یاد گرفته باشد و با گوش دادن موثر، سعی در قضاوت شما نداشته باشد.

Suggested content: :  افزایش رغبت مطالعه در کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین رایگان